دشمنان ملت (فیلم ۲۰۰۹)

دشمنان ملت یا دشمنان مردم (به انگلیسی: Public Enemies) فیلمی ساختهٔ مایکل مان محصول ایالات متحدهٔ آمریکا با بازی جانی دپ و کریستین بیل که در اول ژوئیهٔ ۲۰۰۹ اکران شد.
دشمنان ملت اقتباسی از کتاب تحلیلی برایان بیورو دربارهٔ تبهکاری به نام جان دیلینگر با عنوان دشمنان مردم: بزرگ‌ترین موج جنایی آمریکا و تولد اف‌بی‌آی از ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۴ است.در این فیلم جانی دپ نقش یک تبهکار مسلح و حرفه‌ای به نام جان دیلینگر را بازی می‌کند که یک شخصیت واقعی بوده و تمام شخصیت‌های داستان حقیقی هستند.
در ابتدا قرار بود تا فیلم به‌صورت تلویزیونی و با بازی دی کاپریو آغاز شود اما به دلیل خلل در انجام پروژه و تعویق سه سالهٔ آن، سرانجام با جدا شدن دی کاپریو و پیوستن جانی دپ، مایکل مان مصمم به ساخت این فیلم سینمایی شد.
همچنین ماریون کوتیارد به دلیل اعتصاب جمعی نویسندگان هالیوودی و در زمان توقف پروژهٔ ساخت فیلم «۹ نه» به تیم مایکل مان پیوست تا در این فرصت فیلمی را به نام خود ثبت کرده باشد.جان دیلینگر واقعی در فاصلهٔ میان مهٔ ۱۹۳۳ تا ژوئیهٔ ۱۹۳۴ از ده‌ها بانک سرقت کرد و نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار ربود که معادل پنج‌میلیون دلار امروز است.این فیلم نسبت به فیلم‌های دیگرِ مایکل مان این برتری را دارد که با دوربین‌هایی دیجیتال با لنز بسیار حساس فیلمبرداری شده‌است.

خلاصهٔ داستان

داستان دههٔ ۱۹۳۰ میلادی آمریکا را روایت می‌کند. دوران رکود اقتصادی که مردم عامل اصلی بدبختی‌های خود را بانک‌ها می‌دانستند. فیلم به قسمت کوتاهی از زندگی جان دیلینگر، گنگستر خطرناک و معروف را روایت می‌کند.
فیلم با صحنه فرار وی از زندان آغاز می‌شود. در این بین آلتر، شخصی که گویی برای او اهمیت بسیاری داشته‌است، می‌میرد. از سویی دیگر، در سازمان اف‌بی‌آی سروان پرویس که یک مأمور با تجربه‌است ترفیع می‌گیرد و باید روی پرونده دیلینگر کار کند.
فیلم همچنین رابطه عاشقانه دیلینگر با بیلی فرشت را روایت می‌کند که در یک صحنهٔ رقص با هم آشنا می‌شوند در حالی که ترانه بای بای پرنده سیاه پخش می‌شود.
نیمه دوم فیلم اما به درام ماجرا می‌پردازد. دیلینگر تمام دوستانش را ازجمله بیلی برشت را از دست می‌دهد و سرانجام جلوی سینمایی که یک فیلم جنایی درام با داستانی کاملاً شبیه خود دیلینگر است توسط مأمور پلیس تیر می‌خورد و چیزی را در گوش قاتلش زمزمه می‌کند. مأموری که به دیلینگر تیر زده و پرویس صحنه را ترک می‌کنند در حالی که همه به‌طرف دیلینگر می‌دوند.
بعد از مرگ دیلینگر، قاتلش در زندان به بیلی فرشت که قبلاً توسط پلیس دستگیر شده‌بود، می‌گوید که دیلینگر قبل از مرگش به او گفته که به بیلی بگوید: بای بای پرندهٔ سیاه. فیلم با صحنهٔ گریهٔ بیلی به پایان می‌رسد.

بازیگران

جانی دپ: جان دیلینگر: سارق مسلح بانک. ابتدا قرار بود لئوناردو دی‌کاپریو این نقش را قبول کند که به‌دلیل سه سال عقب‌افتادن پروژه در فیلم رفتگان اسکورسیزی بازی کرد.
کریستین بیل: ملوین پرویس: نقش مأمور اف‌بی‌آی که قرار بود دیلینگر را دستگیر کند.
بیلی کروداپ: ادگار هوور رئیس اف بی آی.
ماریون کوتیار: بیلی فرچت دوست دختر دیلینگر
چنینگ تیتوم: پرتی بوی فلوید یک گانگستر قاتل و سارق بانک
جووانی ریبیسی: آلوین کارپیس

نظرات

اثری عمیق و زیبا… مالونا درگیس-منتقد نیویورک تایمز
مایکل مان در این فیلم به تغییر روند سینما کمک می‌کند…مالونا درگیس-منتقد نیویورک تایمز
مان در این فیلم تحرکی نفسگیر مداوم می‌گذارد…اسکات فونداس-منتقد ویلیچ وویس
مایکل مان و جانی دپ شدت عاطفی لحظه آخر را درباره مردان جان‌سخت بالا برده‌اند.مایکل اسکارگا-نویسنده برجسته پالیتمور سان

کتاب صوتی

این فیلم در ۳ ژوئیهٔ روی کتاب صوتی رفت.

نگارخانه
برگرفته از ویکیپدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *