پیکی بلایندرز (مجموعه تلویزیونی)

پیکی بلایندرز (انگلیسی: Peaky Blinders) نام سریال درام و جنایی انگلیسی محصول شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی است. استیون نایت کارگردانی آن را به عهده دارد. داستان حول محور کیلین مورفی در نقش تامی شلبی است. او رهبر یک گروه خرابکار است و سم نیل در نقش یک کاراگاه قصد دارد آن‌ها را نابود کند.(فصل اول)نخستین فصل این مجموعه در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ از بی بی سی دو پخش شد و شامل ۶ قسمت بود. فصل دوم در ۲ اکتبر ۲۰۱۴ روی آنتن رفت. ۵ می ۲۰۱۶، نیز فصل سوم عرضه شد که در تاریخ ۳۱ می در آمریکا در دسترس عموم قرار گرفت.در ۲۶ می ۲۰۱۶، بی بی سی اعلام کرد ساخت فصل چهارم و پنجم سریال را در دستورکار دارند.

داستان

در سال ۱۹۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول، پیکی بلایندرز یک گروه خانوادگی مستقر در بیرمنگام انگلستان است. داستان بر روی گروه رومانیایی پیکی بلایندرز و بلندپروازی‌ها و رئیسشان، تامی شلبی (با بازی کیلین مورفی) متمرکز است. کارآگاه ویژه چستر کمپل (با بازی سم نیل) به دستور نیروی شهربانی سلطنتی از بلفست به بیرمنگام فرستاده می‌شود تا شهر را از وجود ارتش جمهوری خواه ایرلند، کمونیست ها، گروه‌های خرابکار و جنایتکاران پاک کند. در این مسیر وجود پیکی بلایندرز نظرش را جلب می‌کند. وینستون چرچیل (با بازی اندی نیمن در فصل۱ و ریچارد مک کیب در فصل۲)، کمپل را مامور رسیدگی به اغتشاشات بیرمنگام و بازیابی مهمات جنگی می‌کند که قرار بود به لیبی منتقل شود.فصل دوم، دو سال بعد را نشان می‌دهد. خانواده شلبی تشکیلات جنایی خود را در جنوب و شمال لندن گسترش می دهند و هم چنان بیرمنگام دژ اصلی آنهاست.

بازیگران

اصلی

کیلین مورفی درنقش تامی شلبی: رهبر پیکی بلایندرز و برادر آرتور، جان، ایدا و فین شلبی. تامی در جنگ جهانی اول با رتبه گروهبان یکم خدمت کرده و نشان شجاعت دریافت کرده‌است. تجارب وی در جنگ موجب کابوس‌هایی می‌شود.
سم نیل درنقش کارآگاه چستر کمپل (فصل۱-۲(: یک ایرلندی پروتستان از بلفست برای ردیابی و بازیابی محموله گمشده سلاح‌های لوییس که تصادفاً توسط پیکی بلایندرز دزدیده شده‌اند. کمپل به پاکسازی بلفست از عناصر خرابکار معروف است. بعلاوه با پیکی بلایندرز و به خصوص تامی شلبی دشمنی دارد و قسم می خورد تامی و گروهش را نابود کند.
هلن مک کوری درنقش پالی (الیزابت) گری: عمه تامی و صندوقدار پیکی بلایندرز. وقتی تامی، آرتور و جان در جنگ بودند، او اداره تشکیلات را عهده‌دار بود. دو فرزند پالی، آنا و مایکل، در کودکی از وی گرفته شدند. در فصل۲، پالی با پسرش ملاقات می‌کند اما می فهمد دخترش مرده است.
پاول اندرسون درنقش آرتور شلبی جونیور: برادر بزرگ تامی. او صاحب گریسون است. بعلاوه بخاطر تجارب جنگی،از اختلال استرسی پس از ضایعه روانی رنج می برد.
آنابل والیس درنقش گریس شلبی (فصل۱-۳): مامور مخفی سابق و یک زن ایرلندی که قبلاً با پستر کمپل کار می کرد. او بعداً با تامی ازدواج می‌کند.
سوفی راندل درنقش ایدا تورن: تنها خواهر شلبی ها. ایدا تنها عضو خانواده است که درگیر کار پیکی بلایندرز نمی‌شود. او از فردی تورن، پسری به نام کارل دارد.
جو کول درنقش جان شلبی: برادر کوچکتر تامی. او کهنه سرباز جنگ است.
تام هاردی درنقش آلفی سولومون (فصل۲-): رهبر یک گروه یهودی در شهر کمدون. او خشن و غیرقابل پیش‌بینی اما باهوش است.
ایو گلدبرگ درنقش فردی تورن (فصل۱): یک کمونیست معروف. فردی در جنگ جهانی در مرتبه گروهبان همراه با تامی جنگیده است. او زندگی تامی را نجات داده است.
نواه تیلور درنقش دربی سابینی (فصل۲): عضو یک گروه ایتالیایی
شارلوت رایلی درنقش می کارلتون (فصل۲): یک بیوه ثروتمند که اسب‌های مسابقه ای دارد.
ایمی فیون ادواردز درنقش ازمه شلبی: همسر جان شلبی. ازمه به عنوان بخشی از قراردادی بین پیکی بلایندرز و خانواده لی، با جان ازدواج کرد.
فین کول درنقش مایکل گری (فصل۲-): پسر پالی
ناتاشا اوکیف درنقش لیزی استارک: یک فاحشه سابق که به عنوان منشی تامی کار می‌کند.
ند دنی درنقش چارلی استرانگ: صاحب یک قایق رانی و عموی تامی
تونی پیتس درنقش گروهبان/بازرس ماس: پلیس رشوه بگیر پیکی بلایندرز
ایان پک درنقش کرلی: دستیار چارلی استرانگ
چارلی کرید مایلز درنقش بیلی کیمبر (فصل۱)
پدی کانسیدین درنقش پدر جان هیوز (فصل۳): یک پدر روحانی که در حکومت بریتانیا با بخش دی کار می‌کند.
الکساندر صدیق درنقش رابن الیور (فصل۳): یک هنرمند نقاشی


برگرفته از ویکیپدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *