آنا کارنینا

آنا کارنینا (به انگلیسی: Anna Karenina) فیلمی عاشقانه تاریخی بریتانیایی محصول سال ۲۰۱۲ به کارگردانی جو رایت است. این فیلم توسط تام استپارت از رمان آنا کارنینااثر سال ۱۸۷۷ لئو تولستوی اقتباس شده‌است.

این فیلم تراژدی اشراف روسی و انا کارنینا همسر سیاستمدار ارشد الکسی کارنین و عشقبازی او با افسر دولتمند کنت ورونسکی که نهایتاً منجر به مرگ انا می‌شود را به نمایش می گذارد.کیرا نایتلی ستاره اصلی نقش انا کارنینا است و این سومین همکاری او با جو رایت بعد از تاوان و غرور و تعصب می‌باشد در حالی که جود لا و آرون تایلر-جانسون به ترتیب در نقش‌های کارنین و ورونسکی ظاهر شده‌اند.

این فیلم توسط ورکینگ تایتل فیلمز وابسته به استودیوکانال ساخته و در جشنواره فیلم تورنتو سال ۲۰۱۲ نمایش داده شد.این فیلم در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ در انگلستان و ایرلند و در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۲ در ایالات متحده منتشر شد.انا کارنینا در مجموع حدود ۶۹ میلیون دلار به دست آورد که بیشتر به دلیل اجرای بین‌المللی می‌باشد.منتقدان بازیگران را ستودند، اما اقتباس شدیداً سبک وار را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و با نظر جو رایت مبنی بر اینکه بیشتر اقدامات بر روی صحنهٔ تئاتر اتفاق افتادند موافق نبودند.

فیلم انا کارنینا موفق شد در هشتادو پنجمین جوایز اسکار ۴ نامزدی جایزه و در شصت و ششمین جوایز آکادمی بریتانیا نامزدی در ۶ رشته را به دست آورد. ژاکلین دوران در رشتهٔ طراحی لباس و صحنه هر دو جایزه را دریافت کرد.علاوه بر این انا کارنینا ۶ نامزدی در هفدهمین جوایز ستلایت را بدست آورد از جمله بهترین بازیگر نقش مکمل نایتلی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی برای استپارت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *